לוגו מרפאת שיניים דטי פניג'ל חיפה
פרח

בחלק זה ארצה לענות בקצרה ובאופן פשוט וברור לשאלות נפוצות העולות לעיתים תכופות במרפאה ואני יודעת שיעניין גם אתכם לקרוא ולהבין.

אשמח לענות על שאלות נוספות, אתם מוזמנים ליצור קשר בתחתית העמוד ותענו כאן.

מהו חור בשן?

אז ככה, חור בשן זה בעצם הביטוי השגור והעממי למחלת שיניים נפוצה הנקראת עששת. מקור המילה עששת היא מלטינית ופירושה ריקבון = Decay – בהתייחסות אל השיניים בלעז נקרא caries=עששת (קשור גם למילה היוונית ker שפירושה death, desctructor)

עששת מוגדרת כמחלה זיהומית מתםתחת הגורמת להיווצרות איזור רך ורקוב בשן היכול להוביל לאובדן חיות (כשהעששת לא מטופלת ומתקדמת עד לעצב המצוי בשורש השן) ולהרס השן.

מה עושים בכדי לטפל בעששת?

ובכן, הטיפול מאוד פשוט ונעשה באמצעות ניקוי האיזור מהרקמה הנגועה והשלמת חומר השן החסר בחומר הממלא את החלל שנוצר, מה שידוע בעגה העממית כסתימה.
כמובן, שככל שנגלה את החור בשן מוקדם יותר והתקדמות העששת תהיה פחותה יותר, כך ייטב. מכאן נובעת החשיבות של הביקורות התקופתיות אחת לשישה חודשים וכך גילוי מוקדם תופס מקום חשוב בהקטנת אובדן חומר השן והפיכת הסתימה לכמה שיותר קטנה ולא משמעותית.

מאילו חומרים עשויים שחזורים (סתימות)?

רפואת השיניים היא אחד מהתחומים אשר בהם ניכרת במידה רבה מאוד התפתחותה הטכנולוגית ושיפור בחומרים ובמכשור יחסית לתחומי רפואה אחרים.
קיימים חומרים רבים אשר באמצעותם ניתן לשחזר שיניים, אולם בגדול, החלוקה העיקרית היא ל-2 קבוצות:
  • שחזורים העשויים מאמלגם (סתימות כסופות)
  • שחזורים העשויים מחומרים מרוכבים (רזינים), ידועים גם כשחזורים אסטטטיים, מאחר וצבעם כצבע השיניים וניתן להתאים צבעים ברמת התאמה גבוהה, מה שנותן תוצאה אסטטית טובה מאוד.